З метою виконання фітосанітарних заходів країн-партнерів України у міжнародній торгівлі, у тому числі й міжнародних договорів України у сфері карантину та захисту рослин (зокрема країн Європейського Союзу, Китайської Народної Республіки , Канади, Ізраїль, Республіки Туреччина, Індонезії та ін.) при експорті української сільськогосподарської продукції, зменшення кількості надходження нотифікаційних повідомлень про невідповідність фітосанітарним заходам українських об’єктів регулювання, уникнення ризиків запровадження іноземними країнами тимчасових заборон щодо імпорту вітчизняної продукції, а також покращення фітосанітарного стану місць вирощування сільськогосподарської продукції нагадуємо сільгоспвиробникам про процедуру офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів.
Порядок офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, затверджено наказом Мінекономіки від 04.03.2021 року № 451 (далі - Порядок)
У разі якщо фітосанітарними заходами країни-імпортера або міжнародними договорами України передбачено, що об’єкт регулювання повинен походити з місць виробництва або виробничих ділянок з офіційним статусом вільних від певного шкідливого організму, а такий організм не належить до Переліку регульованих шкідливих організмів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 29 листопада 2006 року №716, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2006 року за № 1300/13174 (у редакції наказу Міністерства аграрної політики України від 16 липня 2019 року № 397), застосовуються процедури з урахуванням особливостей, визначених вище вказаним Порядком.
З фітосанітарними вимогами країн можна ознайомитися на офіційному вебпорталі Держпродспоживслужби у розділі: Міжнародне співробітництво-Фітосанітарія-Фітосанітарні вимоги країн та за посиланням: https://dpss.gov.ua/fitosanitariya-kontrol-u-sferi-nasinnictva-ta-rozsadnictva/fitosanitarni-vimogi-krayin.
Для офіційного встановлення статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів або шкідливих організмів заявник подає територіальному органу Держпродспоживслужби за місцем знаходження місця виробництва або виробничої ділянки:
1) заяву про встановлення, підтвердження підтримання, поновлення офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів або шкідливих організмів (Додаток 1 Порядку) (далі – заява), із зазначенням інформації про особу, у власності або користуванні (у тому числі оренді) якої перебуває відповідне місце виробництва чи виробнича ділянка;
2) схематичне зображення розміщення місця виробництва чи виробничої ділянки, завірене заявником, на якій планується встановлення офіційного статусу;
3) документ, що підтверджує внесення плати за обстеження посівів сільськогосподарських культур, плодових культур, розсадників, промислових садів, присадибних ділянок та лісосмуг, лісів щодо виявлення карантинних організмів для надання та/або підтвердження статусу місця виробництва або виробничої ділянки на вимогу особи, що здійснює виробництво об’єктів регулювання, передбачени Законом «Про карантин рослин», або обстеження складів та інших місць зберігання об’єктів регулювання щодо виявлення карантинних організмів для надання та/або підтвердження статусу місця виробництва або виробничої ділянки на вимогу особи, що здійснює їх виробництво.
УВАГА! Кожне місце виробництва або виробнича ділянка, вільні від регульованих шкідливих організмів або шкідливих організмів, мають нероздільні межі, які визначені заявником.
Обстеження об’єктів регулювання або інших рослин чи продуктів рослинного походження та об’єктів здійснюються у присутності заявника або уповноваженої особи, що зазначається в актах, вимоги до яких визначено в додатках до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1177.
Державний фітосанітарний інспектор не несе відповідальності за достовірність документів та іншої інформації, що надається заявником, у тому числі відомостей про пред’явлені об’єкти регулювання та об’єкти.
Отримати більш детальну інформацію можна в Управлінні фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (03151, м. Київ, вул. Волинська, 12, електронна адреса fitos2@kyiv-dpss.gov.ua, fitosan@kyiv-dpss.gov.ua), тел. 044-245-87-29.